Pochodzenie Obelisku Flaminiusza: Historia Transferu Wspaniałego Monolitu Z Egiptu do Rzymu

Pochodzenie Obelisku Flaminiusza: Historia Transferu Wspaniałego Monolitu Z Egiptu do Rzymu

Obelisk Flaminiusza, majestatyczny monolit z czerwonego granitu, góruje nad Piazza Navona w Rzymie.

Pomnik ten, mający 22 metry wysokości i ważący około 350 ton, jest nie tylko dziełem sztuki starożytnego Egiptu, ale także fascynującym świadectwem transkontynentalnych podróży w czasach cesarstwa rzymskiego.

Historia obeliska sięga czasów panowania faraona Seti I z XIX dynastii (ok. 1290 - 1279 p.n.e.). Pierwotnie stał on przed świątynią Ozyrysa w Memfis, dawnej stolicy Egiptu. Na jego powierzchni wyrzeźbiono hieroglify opisujące dokonania Seti I oraz sceny religijne.

W 10 r. n.e., cesarz August podarował obelisk miastu Rzymowi, aby upamiętnić swoje zwycięstwa. Transport tak gigantycznego przedmiotu był nie lada wyzwaniem. Obelisk został umieszczony na specjalnej platformie i transportowany przez Nil do portu w Aleksandrii, skąd następnie trafił do Italii statkiem.

Dalsza droga obeliska do Rzymu przebiegała lądem. Wymagało to zatrudnienia tysięcy robotników i użycia zaawansowanych na owe czasy technologii inżynieryjnych.

Obelisk ustawiono na Piazza Navona, wówczas zwanej “Piazza di Minervia”, gdzie stał się symbolem potęgi cesarstwa rzymskiego.

W średniowieczu obelisk zapadł w niepamięć. Dopiero w XVI wieku papież Sixtus V polecił jego restaurację i przenieśienie na dzisiejszą Piazza Navona, aby ozdobić nową fontannę zaprojektowaną przez Berniniego.

Tablica z najważniejszymi informacjami o Obelisku Flaminiusza:

Cecha Opis
Materiał Czerwony granit
Wysokość 22 metry
Waga Około 350 ton
Pochodzenie Memfis, Egipt
Data transportu do Rzymu 10 r. n.e.

Dziś Obelisk Flaminiusza jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Rzymu i symbolem bogatej historii miasta.

Jego imponująca wielkość i starożytne hieroglify przyciągają turystów z całego świata. Warto przypomnieć, że Obelisk Flaminiusza to nie tylko piękny pomnik, ale także niezwykły świadek historii, który pozwolił nam zrozumieć technologie stosowane w starożytnym Egipcie i cesarstwie rzymskim.

Ciekawostki:

  • Na szczycie obeliska znajduje się posąg Maryi Panny zaprojektowany przez Berniniego.
  • Woda z fontanny otaczającej obelisk pochodzi z akweduktu Acqua Felice.